Z dniem 1 stycznia 2017 roku wszyscy Księgowi muszą zapoznać się z nowymi przepisami. Od nowego roku wejdzie w życie tzw. ustawa uszczelniająca podatek VAT. A wszystko za sprawą podpisanej 15 grudnia nowelizacji ustawy dotyczącej podatku od towarów i usług.

Każdy Specjalista ds. Księgowości, czy to Młodszy Księgowy, czy Starszy Księgowy powinien wiedzieć, co owe uszczelnienie ma oznaczać i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Głównym założeniem jest faktyczne uszczelnienie systemu obiegu podatku. Zakres produktów i usług, które obejmuje działające odwrotne obciążenie. Wiadomo przecież, że nie tak łatwo o wyłudzenie podatku, jeśli dany produkt bądź usługa nie wpisuje się w działanie odwrotnego obciążenia. Solidarność sprzedającego z kupującym przecież musi być w kwestiach podatkowych.

Jeśli podatnik chce wystąpić o zwrot podatku, będzie musiał liczyć się ze wzmożoną kontrolą. Poza tym wchodzi w pełni elektroniczny sposób rozliczania się z podatku od wartości dodanej. Nieliczni podatnicy niedużego wymiaru będą mogli rozliczyć VAT jeszcze w tradycyjnej papierowej formie, ale od 2018 nie będzie już wyjątków.

Zwiększą się również ewentualne kary za nieścisłości w rozliczeniach. I to nie tylko za umyślne nieprawidłowości, ale również te zrobione niechcący. A trzeba liczyć się z tym, że wzmożone kontrole będą w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze błędy. Jeśli zatem podatnik dokona nadpłaty podatku, będzie musiał liczyć się z dużymi trudnościami przy próbie jego odzyskania.

2 Komentarze

 • Arkadiusz78
  Posted 16 stycznia 2017 12:45

  I jak tu prowadzić firmę w Polsce? Co rusz wymyślają „udogodnienia” dla przedsiębiorców.

  • MKadmin
   Posted 19 stycznia 2017 12:08

   Arkadiusz, z jednej strony „udogodnienia”, z drugiej zaś – ochrona i bezpieczeństwo 🙂

Napisz komentarz