Jak wygląda ścieżka kariery zawodowej w księgowości? Od czego zacząć? Jakie kroki poczynić, żeby sukcesywnie stawać się lepszym pracownikiem? Jakie cechy osobowości pracownika mogą świadczyć o realnym sukcesie w pracy?

Wiadomo od czego wszystko się zaczyna. Bardzo często (co nie oznacza, że zawsze) pierwszym krokiem jest udanie się na studia o kierunku finanse i rachunkowość. Bardzo ważną rzeczą, jest pozyskanie znajomości w ramach grupy na studiach. Studenckie znajomości potrafią bardzo pomóc nam na start. Często bowiem jest tak, że znajomy, który dostał się do jakiejś firmy, poleci nas na praktyki zawodowe. Nie oszukujmy się – praktyki zawodowe, to często dla studentów jedyna możliwa opcja startu zawodowego. Ciężko przecież pogodzić studia dzienne oraz pracę zawodową na etacie.

Kolejnym krokiem często jest staż. Jeśli będziemy zaangażowani podczas praktyk zawodowych w danej firmie, pracodawca zobaczy w nas potencjał i będzie skłonny zaproponować nam staż w księgowości. Podczas stażu pracodawca będzie w stanie sprawdzić nas w faktycznej pracy. Jeśli wykażemy się cechami dobrego Księgowego, takimi jak: systematyczność, dociekliwość, cierpliwość, skrupulatność, widzenie ogólnego zarysu całości, umiejętność łączenia ze sobą faktów i wyciągania wniosków. Osoba z takimi cechami i umiejętnościami doskonale znajdzie się w analitycznym środowisku księgowym. Kolejne szczeble kariery zawodowej to uzyskanie stanowisk pracy jako Asystent. ds. Księgowości oraz Młodszy Księgowy. Ale to dopiero początek. Osiągnięcie wyższych szczebli kariery wymaga ciągłego zdobywania wiedzy, bycia na bieżąco z nowymi regulacjami prawnymi, warto zapisywać się na szkolenia i zdobywać kolejne certyfikaty.

Napisz komentarz