W obiegu krąży opinia, że stanowisko Księgowego to jedno z najbardziej nudnych stanowisk na całym rynku pracy. Czy taka jest właśnie cała prawda o pracy w księgowości? Kto nigdy nie siedział w finansach ten tak naprawdę nie może się wypowiadać. Ale jeśli zapytamy osób pracujących w księgowości, niezależnie od stanowiska, na którym pracują – czy jest to Młodszy Księgowy, Starszy Księgowy, Samodzielny Księgowy czy też Główny Księgowy – opinie są podzielone. Nie ma jednoznacznej opinii.

Istnieje jednak opinia, że wszystko zależy od dziedziny, w której się pracuje. Dla jednych klasyczna księgowość jest najlepszym źródłem nudy, podczas, gdy inni to samo mogą powiedzieć o controllingu. Co ciekawe, niepochlebne opinie płyną zazwyczaj ze strony osób, które jednak nie siedzą konkretnie w temacie. Dlatego właśnie Księgowi negują pracę Kontrolerów Finansowych, a ci drudzy – tych pierwszych. Wniosek nasuwa się jeden – lepiej nie wypowiadać się na nieznane nam tematy. Bo wielu Księgowych broni swojej pracy i swojego stanowiska, zachwalając klasyczną księgowość. Wielu Księgowych z prawdziwego zdarzenia twierdzi, że nie ma nic ciekawszego jak dochodzenie do słuszności w przepisach prawa. To wcale nie jest prawda, że Specjalista ds. Księgowości wykonuje swoje obowiązki niemal mechanicznie. Ciągły monitoring przepisów prawa nie pozwala na nudę. Ba, ciągłe trzymanie ręki na pulsie dodaje nawet adrenaliny.

Rozpoczynając swoją karierę zawodową, zazwyczaj startujemy ze stanowiska Asystentki Księgowości bądź Młodszego Księgowego. Wiadomo, że na początku musimy poświęcić bardzo dużo czasu na naukę. Z biegiem lat nadal trzeba się dokształcać, oczywiście już nie w takim stopniu, jak przy stawianiu pierwszych kroków, ale stała nauka jest wpisana w zawód Księgowego.

Napisz komentarz