W dziale księgowości można wyróżnić dwa stanowiska – młodszy księgowy oraz główny księgowy. Obydwie osoby na tych stanowiskach odpowiedzialne są za przeprowadzanie wszelkich bezgotówkowych transakcji w firmie, księgowanie ich, wypisywanie faktur i pilnowanie terminów ich zapłacenia przez klientów, a także wiele innych czynności.

Można ogólnie powiedzieć, że młodszy księgowy zajmuje się właśnie wszystkimi takimi sprawami, które wymagają większej ilości zachodu. To właśnie on zajmuje się wyliczaniem dochodów, przychodów, podatków i tym podobnymi sprawami. Młodszy księgowy może pracować bezpośrednio w dużej firmie zatrudniającej wielu pracowników oraz przeprowadzającej wiele transakcji dziennie. Może też pracować w biurze rachunkowym, gdzie będzie zajmował się kwestiami księgowości klientów indywidualnych oraz firm mniejszych – takich, którym nie opłaca się etatowy księgowy, a które muszą być legalnie rozliczane ze swojej działalności i odprowadzać wszelkie składki.

Młodszy księgowy ma pracę typowo biurową, siedzącą, wymagającą utrzymania bezbłędnego porządku na swoim stanowisku pracy, aby żadne dokumenty nie gubiły się, i wszystko dało się łatwo odnaleźć. Potrzebne są na tym stanowisku pewne szczególne cechy charakteru, m.in. odpowiedzialność oraz umiejętność organizacji.

Napisz komentarz