Zespoły pracowników kadrowych oparte są na różnych stanowiskach. Zazwyczaj jest osoba taka jak główny księgowy, a hierarchia kończy się na młodszym księgowym. Poza tym działy kadrowe mogą być podzielone w aspekcie specyfiki zajmowanych się spraw. Wszystko to zależy od wielkości przedsiębiorstwa czy też instytucji.

Księgowość jest istotnym elementem każdej firmy. Osobowość prawna ma takie same obowiązki jak i zwykły człowiek, czyli musi rozliczać się z przysłowiowym fiskusem. Poza tym księgowość zajmuje się bieżącymi wydatkami firmy. Teoretycznie księgowym może zostać każdy, jednakże na rynku pracy wygląda to inaczej. Aby pracować w księgowości powinno się skończyć szkołę kierunkową lub wyższą uczelnię o kierunku rachunkowości. Nie jest to jednak jakiś zamknięty zawód.

W przypadku posiadania wyższego wykształcenia w innym kierunku, na przykład prawniczym można skorzystać ze studiów podyplomowych i zdobyć wiedzę potrzebną do pracy w tym zawodzie. Na początku kariery większość osób dostaje stanowisko takie jak młodszy księgowy. Pozwala ono na zdobycie doświadczenia pod okiem osób dłużej pracujących. Praca młodszego księgowego ma swoje plusy, jest to jednak stanowisko dość przejściowe, z którego szybko się awansuje.

Napisz komentarz