Dokładność obliczeń w dziale księgowości gwarantują współczesne komputery ze specjalnym oprogramowaniem księgowym. Nie bez powodu od młodszego księgowego wymaga się znajomości obsługi programów księgowych, księgowo-kadrowych. Niestety komputer jak każda maszyna może się mylić, za błędy zaś odpowiada człowiek. Dlatego warto jest przeliczać wszystko kilka razy i zwracać uwagę na wykonywane komendy, polecenia komputera.

Praca w księgowości to ogromna odpowiedzialność wymagająca wielokrotnego sprawdzenia obliczeń, celem eliminacji błędów. Księgowość nie zna przybliżeń i zaokrągleń, każdy grosz musi się zgadzać. Młodszy księgowy zwykle jest osobą pilnującą porządku w księgowości i sprawdzającą zgodność obliczeń po księgowych.

Praca na tym stanowisku wymaga skupienia, precyzji i porządku. Nie można być roztrzepanym, nie można być spóźnialskim. Tym samym zawód księgowego pisany jest osobom o specyficznych cechach charakteru i osobowości. To pedanci, poukładani do granic możliwości, obowiązkowi i terminowi. Jeśli trafisz do pracy w księgowości i zauważysz że się do niej nie nadajesz, nie trać czasu na szkołę, bo żaden z Ciebie księgowy nie będzie. Dokładność jest nieodłączną cechą księgowości.

Napisz komentarz