Awans zależy od wielu czynników. Czasem to kwestia szczęścia, jednak znacznie częściej to wykazanie się umiejętnościami powoduje że pracodawca jest gotowy nas awansować. Jedni awansują szybciej, inni wolniej. Szybki awans wcale nie jest taki dobry dla osób początkujących. Po pierwsze nadmiernie buduje ego, a po drugie brak doświadczenia może odbić się negatywnie na zdolnościach zawodowych.

Awans na stanowisko młodszego księgowego to jeszcze żaden sukces, jednak kiedy zaczynamy jako praktykant w dziale księgowości, a po miesiącu otrzymujemy stanowisko młodszy księgowy, to już jest spory przeskok w karierze. Czasami szybki awans to efekt zapotrzebowania na daną osobę w zespole, wówczas można mówić o szczęściu, czy też znajomościach.

Mimo wszystko młodszy księgowy to zaledwie nazewnictwo stanowiska w umowie o pracę. Bardzo często fizycznie niewiele się zmienia lub nic. Praca na tym stanowisku to taka sama praca jak asystenta księgowości czy praktykanta. Sprawdzanie dokumentów, wpisywanie danych do komputera, tworzenie dokumentów księgowych itd. Można dostać wówczas rozczarowania, bo przecież awans nobilituje.

1 Komentarz

  • tada88
    Posted 27 listopada 2018 10:44

    Awans awansowi nierówny 😉

Napisz komentarz