Młodszy księgowy brzmi dumnie dla początkującego speca od księgowości, jednak czy to ma znaczenie jak stanowisko pracy się nazywa? W gruncie rzeczy chodzi o faktyczną pracę, a nie to jakie stanowisko zajmujemy. Cóż nam po byciu głównym księgowym na papierze, gdy to nie my wykonujemy rzeczywistą pracę, a jedynie składamy podpisy pod dokumentami.

W bardzo wielu firmach nazewnictwo stanowiska nijak się ma do realnego zakresu obowiązków pracowniczych. Tym sposobem młodszy księgowy zajmuje się zarówno kadrami, płacami, jak i księgowością, a do tego od czasu do czasu jest sekretarką czy gońcem. Znaczenie nazewnictwa wychodzi dopiero przy szukaniu kolejnej pracy. Wówczas dla potencjalnego pracodawcy liczy się nazewnictwo poprzedniej posady i możemy na tym stracić, jeśli wykonywaliśmy pracę bardziej odpowiedzialną niż wskazuje na to nazwa stanowiska w świadectwie pracy poprzedniego miejsca zatrudnienia. To praktyka dość powszechna mimo iż zabroniona.

Relacje w firmie bywają różne. Jeśli zależy nam na pracy zwykle nie zwracamy uwagi czy mamy zapis o asystencie księgowości czy młodszym księgowym. Ogromne jednak znaczenie ma to w urzędach i instytucjach państwowych, bowiem stanowiska te różnią się wymaganymi kwalifikacjami, obowiązkami ale także wynagrodzeniem.

Napisz komentarz