Kariera w księgowości

Kariera w księgowości

Zawód księgowego jest jednym z najbardziej popularnych zawodów w Polsce, a jednocześnie jest zawodem przyszłościowym. Żadna firma nie może się obejść bez osoby zajmującej się jej sprawami finansowymi, która odpowiadałaby za prawidłowe obliczanie zobowiązań podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych i opracowywanie zestawień statystycznych.

Dział finansowo-księgowy w dużych firmach liczy najczęściej od kilku do kilkunastu osób zatrudnionych na różnych stanowiskach pracy. Działem tym zarządza główny księgowy lub dyrektor finansowy. Mniejsze firmy korzystają zazwyczaj z usług biur rachunkowych.

Każda osoba chcąca poświęcić się pracy zawodowej w branży księgowości powinna zapoznać się ze ścieżką kariery, która najpewniej ją czeka. Pierwszym etapem rozwoju zawodowego jest zazwyczaj stanowisko młodszego księgowego, młodszy księgowy Bydgoszcz. Otwiera ono możliwości rozwoju kariery w obszarze księgowości i finansów. Zawód ten mogą wykonywać studenci, a także osoby ze średnim wykształceniem, ponieważ doświadczenie zawodowe na tym etapie nie jest zwykle wymagane. Jest to stanowisko niesamodzielne, wymagające wsparcia ze strony doświadczonych przełożonych. Dalszy rozwój zawodowy wymaga wyższego wykształcenia i odpowiednich kwalifikacji.  Młodszy księgowy może z czasem awansować na samodzielnego księgowego, a ten na głównego księgowego. Kolejnym etapem jest dyrektor finansowy.

Napisz komentarz